Par emuāru

Emuāra saturu raksturo viens vienīgs vārds: zinātne. No vienas puses tas piemet bijību, no otras puses tas neko konkrētu nenozīmē. Jā, tas patiešām neko nenozīmē, jo ekvivalenti ir teikt, ka šis ir emuārs par visu. Tieši tik aptveroša mūsdienas ir zinātne. Pat ne tikai mūsdienās. Nebūs pārsteigums, ka zinātne ir atvasināts vārds no zināt (tāpat kā angļu valodā science atvasināts no latīņu vārda scientia, kas arī nozīmē zināšanas). Senā Roma, ar ko saistām latīņu valodu, un nedaudz pirms tam Senā Grieķija, ar ko saprot modernās un zinātniskās rietumu sabiedrības saknes, mums piedāvā ļoti plašu filozofu un izgudrotāju pulku, bet arī ar tām nekas nebeidzas. Patiesībā zinātne vienmēr ir bijusi visaptveroša, jo tā tiešā veidā definē konkrētu kultūru, ēru un tās attīstību. Ja 9000 gadus pirms nultā gada es būtu izgudrojis loku un lingu un par to rakstījis, tad arī tad tas būtu visaptveroši. Tas, ka toreizējās zināšanas un tehnoloģijas mums šķiet primitīvas, ir tikai mūsu relatīvais salīdzinājums, jo tolaik galvas netika nodarbinātas ar jautājumiem par naftu, aviāciju, kodolenerģiju vai totalizatoriem. Atgriežoties atkal pagātnē, jāsaka, ka loks ir revolucionārs atklājums – uzlabo medību efektivitāti, jo medījumam var pielavīties un uzbrukt no distances un jo ir mazāk mednieku ievainojumi un zaudējumi. Tas pavisam noteikti savam laika periodam ir atklājums, kas relatīvi pārsit daudzus mūsdienu “amerikāņu zinātnieki ir izpētījuši, ka [ieliec sūdu]”. Vispār ir fascinējoši, cik piedrazota ir zinātnes sfēra un cik mazs ir sausais atlikums no tās, kas patiesībā ir vienīgais svarīgais. Laikam arī šo tik ļoti godāto lauciņu ir sasniedzis spārnotais teiciens “zināšanas uz pasaules ir konstants lielums, bet populācija turpina pieaugt”. Bet es novirzos…

Par bloga nosaukumu – kāpēc Prometejs?! Prometejs ir personāžs Sengrieķu mitoloģijā, kurš kopā ar Zevu piedalījās cilvēka izveidošanas procesā.  Atšķirībā no Zeva, Prometejs cilvēkam pieķērās, deva zināšanas, piemēram, lasīt, rakstīt. Attīstībai arī deva uguni, ko nozaga Zevam. Par to viņš tika piekalts pie klints, lai mūžīgi tam ērglis pa dienu izknābātu aknas, kas pa nakti atjaunojās, jo Prometejs bija titāns (tātad nemirstīgs).

Verdikts – būsim katrs kaut nedaudz prometejs, nebaidoties un neuztraucoties par to, ko kāds tumsoņa saka, bet dāvāsim pasaulei zināšanas uz labu. Manu brīvā un darba laika devumu, manus rakstus skatieties sadaļā Ieraksti, bet visādas interesantas lietas, ko iesaku apskatīt – Interesanti.

Skazis

Advertisements

Comments on: "Par emuāru" (3)

  1. Viss jau awesome, bet kāpēc nav atskaņu?

Atstāj atbildi šeit

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: