Interesanti

Izvēlies tēmu

Seriāli:

The Big Bang Theory

Tendenciozs un stereotipisks seriāls ar plašu ieskatu zinātnes nūģu darbā un brīvajā laikā. Cilvēkam attālu no fizikas un zinātnes var nākties sastapties katru reizi ar vārdiem, kas arī pēc iztulkošanas nav saprotami, bet tas netraucē baudīt vieglo situācijseriāla humoru. Mans mīļākais personāžs ir Hovards… bazinga! Nē! Protams, ka tas ir Šeldons Kūpers. Īpašu uzmanību pievēršu IMDB lietotāju vidējam vērtējumam 8.6(10) – par neko to nesaņem.

Breaking Bad

IMDB šis seriāls atrodas zenītā ar vidējo vērtējumu 9.4(10). Un patiesi var piekrist, jo drāmas scenārijs ir fantastisks – kā inteliģents cilvēks, talantīgs ķīmiķis ar augstām morāles normām dažu dienu laikā var mainīties, sākot pārkāpt gan šīs normas, gan likuma robežas, nokrītot līdz sūdabrāļa līmenim ar sevi mierinošu attaisnojumu, ka mērķis attaisno līdzekļus.

Lost

Pazudušie bija viens no maniem kulta seriāliem. Piedzīvojumi, mistiska sala, zinātniskā fantastika, liels budžets tā visa atveidošanai. Tā vidējais IMDB vērtējums ir 8.4(10), kas ir ļoti labi, bet šāds vērtējums varētu būt vidējais arī seriālam attīstoties. Cik tas labi sākās pirmajās sezonās (9+), tik slikti beidzās pēdējās (7-8). Tas notika saspīlētā un samudžinātā stāsta dēļ, ko autori nespēja novaldīt seriāla otrajā pusē, kad vajadzēja sākt beidzot skatītājus vest uz atbilžu ieleju. Manuprāt, beigas un atrisinājums bija totāls kakucis, kas pretēji autoru teiktajam nekad nebija iecerēts jau no paša sākuma.

Revolution

Lai arī ļoti jauns, tomēr mani sākumā aizķēra katastrofu seriāla ideja un sižets. Pēkšņi visā Amerikā (ar ko laikam jāsaprot visa pasaule, kā jau tas parasti ir amīšu seriālos) pazūd elektrība. No epizodes uz epozidi kļūst skaidrs, kas tad īsti notika, bet ir interesanti skatīties citu idejas par to, kā cilvēki sāktu dzīvot bez elektrības un attiecīgi visu pakārtoto. Varbūt tas ir tikai pagaidām, bet fenomenam nekāds fizikāls pamatojums netiek dots. Tāpat arī neapskata cilvēku mēģinājumus pašiem iegūt kaut vai statisko elektrību, jo, lai vispār pazustu elektrība kā dabas parādība, būtu jāizmaina dabas likumu fundamentālie pamati. IMDB vērtējums šobrīd 6.6 un tad jau redzēs, kā seriāls attīstīsies.

Filmas:

A beautiful mind

Ar IMDB vērā ņemamu vērtējumu 8.0 (kas filmām, manuprāt, ir no 6, bet seriāliem no 7.5) “Brīnišķais prāts” iekaroja arī manu prātu. Uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts un drāma (ar uzsvaru uz balstīts, jo filma aizvijas tālāk) par izcilu matemātiķi, viņa dzīvi, studijām Prinstonas Universitātē, zinātni MIT, ģimeni, nepārtrauktām problēmām, saskarsmi ar sabiedrību, šizofrēniju, uzticēšanos un paļaušanos.

Good Will Hunting

Laika pārbaudījumu izturējusi (1997. gads) un noteikti skatāmo filmu sarakstā ierindojas Good Will Hunting ar IMDB vērtējumu 8.1(10). Ja zivi tiesāsi pēc tā, kā tā māk rāpties kokā, tad visu mūžu tā nodzīvos domādama, ka ir stulba. Drāma attaino jaunieti krustcelēs, kas pēkšņi uzrodas pēc grūtas bērnības. Mīlestība, vecie draugi, neizpaustās matemātiķa un ķīmiķa dotības atrodas lielā juceklī. Kā lai atrod līdzsvaru, pareizo virzieno?

Eternal Sunshine of the Spotless mind

Neapšaubāmi skaista filma par divu cilvēku attiecībām (IMDB vērtējums 8.5). Pēkšņa satikšanās starp diviem savstarpēji nezināmiem cilvēkiem nemaz nav tik pēkšņa, un cilvēki – nemaz tik nezināmi. Savstarpējā pievilkšanās tāpēc, ka otrs ir citādāks, kaut kas tāds, kas neesi tu, ir labi zināms sižets, savstarpēji papildinošais princips arī reālajā dzīvē, bet skaistajam klāt nāk fakts, ka ir iemesls tam, kāpēc tu kaut kas neesi. Kāpumi un kritumi attiecībās noved pie atmiņu dzēšanas un nedzēšanas vienlaicīgi, kas romatiskajai drāmai piešķir vieglu zinātniskās fantastikas devu.

The Fountain

Zinātniskā fantastika tagadnē, pagātnē un nākotnē. Paralēli stāsti, kuru vēstījums cauri laikam ir viens un tas pats. Dzīvībā ir daļa nāves un vice versa. Ja nebūtu viens, nebūtu otrs. Simboli, vēstījumi, morāles filmā ir pārpārēm. Var skatīties atkārtoti un katru reizi kaut ko jaunu ieraudzīt. IMDB novērtēts ar 7.3.

Interneta resursi

Mūzika

Bez liekiem komentāriem kaut ko uzskaitīšu.

Grāmatas

Vēl īsāk par laika vēsturi (S. Hokings, L. Mlodinovs)

Pasaules bestsellers, kurš cenšas uztaisīt vijīgu rezumē par fundamentālo zinātni, tās vēsturi un virzību. Manuprāt, tas principā nav iespējams, ja grāmatas mērķis ir būt populārzinātniskai. Ja tas nav mērķis, tad to sapratīs relatīvi maz cilvēku. Tomēr līdz zināmām robežām autori tiek ļoti labi, izmantojot labas analoģijas, ilustrācijas, loģiskus spriedumus. Tēmas: visums, tā sākums, laiks, telpa, relativitāte, dabas spēki, vienotā teorija.

Kartona kareivji (J. Korins)

Nezināms latviešu autors, bet ar labu ķērienu uz rakstīšanu ar eksaktu ievirzi. Kartona kareivji  ir viņa otrais darbs, kas ataino matemātikas doktoru, kurš caur kāršu spēli “zole” un draugiem nonāk darbā Iekšlietu ministrijā. Izteikti analītiskā domāšana ļauj problēmas risināt īpaši labi, brīžiem pat pārāk dziļi izprotot lietu būtību, kā dēļ šis darbs viņam kļūst nevēlams, bet sīkāk lasiet paši šajā īsajā un viegli lasāmajā dektektīva prozā.

Sardzes tetraloģija (S. Lukjaņenko)
Nakts sardze, Dienas sardze, Mijkrēšļa sardze, Pēdējā sardze

Lielisks krievu fantastiskas žanra autors. Grāmatas tulkotas teju visā pasaulē. Latvijā nesen iznācis ir trešās grāmatas tulkojums. Starp cilvēkiem tiem nezinot dzīvo citādie. Tie ir cilvēki ar īpašām spējām. Daļa no tiem nostājas Dienas sardzē, daļa Nakts sardzē, bet vēl daži nonāk Inkvizīcijas sastāvā. Mūžīga cīņa un labā-ļaunā līdzsvara raustīšana uz vienu un otru pusi tiek raksturota ar šādu trīsvienību, kas galu galā ir neizbēgama un papildinoša.

Lielo patiesību meklējumi (Edgars Imants Siliņš)

[..]. http://gramataselektroniski.wordpress.com/2010/09/19/lielo-patiesibu-meklejumi-edgars-imants-silins/

Advertisements

Atstāj atbildi šeit

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: