Militārais projekts CHAMP

Nesen manu uzmanību pievērsa seriāls Revolution. Un nav arī brīnums: post-apokaliptiska vide, cilvēki mācās izdzīvot no jauna, bet tikai bez elektrības (it kā). Un vismaz filmas sākumā nav dots arī kaut vai pastulbs, bet fizikāls pamatojums, kāpēc tā ir noticis. Bet ne par seriālu ir stāsts. Stāsts ir par elektrības pazaudēšanu vai arī precīzāk – elektronikas krahu.

Gandrīz katrs mūsu ikdienas solis ir sašņorēts ar kādu elektronisku ierīci, bez kuras tālāka darbība nebūtu iespējama. Un ja civiliedzīvotāji par to ļoti neaizdomājas, tad militāristi gan. Boeing ir izstrādājuši raķeti, kas sabotē elektroniku no attāluma. Pentagons šādu ieroci pasūtīja jau 2008. gada rudenī. Tā radās CHAMP projekts jeb nedaudz garāk – The Counter-Electronics High Power Microwave Advanced Missile Project. Tā izstrādātāji sola, ka šāds ierocis izmainīs mūsdienu kara taktiku un mākslu. Kā izpildītāji apgalvoja, pirmie testi esot bijuši perfekti, ko var aplūkot šajā video:

Pievērsiet uzmanību datorhenikai, kura izmantota projektā ar 40 miljonu finansējumu 4 gadiem. Tā izskatās atceļojusi no 90. gadiem ar visiem kineskopiem un Pentium II procesoriem. Ir smieklīgi vai nav, bet ierocis strādā un neizdara kinētisku kaitējumu (sprādzieni, ugunsgērki u.c.). Testa laikā virs Jutas štata testu un treniņu bāzes (49209 kvadrātkilometri) viena raķete ar iepriekš programmētu uzdevumu spēja precīzi neitralizēt vairākus specifiskus elektroniskas dabas mērķus vienas misijas laikā. Fizikālā ideja ir pavisam vienkārša un tur nav nekas jauns – elektromagnētiskie viļņi (šajā gadījumā augstas enerģijas radioviļņi) interferē ar singāliem elektroniskajās ierīcēs esošajās mikroshēmās, tās padarot nelietojamas. Protams, gan jau ir iespējams ekranēt telpas u.c. varianti, bet ierocis ir un paliek ierocis.

Atsauces:
1) Pentagona (ASV gaisa spēki) pasūtījums (saite)
2) Raķetes testa atskaite medijos (saite)
3) Boeing – Defense, Space & Security nozare (saite)
4) Utah Test and Training Range (UTTR) (saite)

Skazis

Advertisements

Comments on: "Militārais projekts CHAMP" (2)

  1. Man to video tā kā nerāda. Kur lai noskatās ? Tas tā starp citu ..

Atstāj atbildi šeit

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: